Ki ne szeretne 5 másodperc alatt több fény-évnyit utazni, hogy más bolygókat fedezzen fel? Új lények, emberek, fajok, új kultúrák, technológiák tárházát ismerhetnénk meg alig pár év alatt. Roland Emerich víziója a csillagkapuról 17 évadnyi sorozatos pályafutás után egy filmes reboot trilógiát kap. Hogy jó lesz-e ez nekünk rajongóknak, vagy nem, azon kár is előre keseregni, inkább csapjunk bele egy kis múltidézésbe.
Négy év alatt másodjára sikerült végig pörgetem a franchise-t, a gyerekkori hétvégi SG maratonokat és a film többszöri újranézését nem számítva. SG rajongóként azért elég érzékenyen érintett, hogy el akarnak törölni minden eddigi történést, arról nem is beszélve, hogy mind az általam kevésbé kedvelt Atlantisz, mind az imádott Universe megérdemelne legalább egy- egy lezáró filmet. (Az utóbbi befejezése miatt órákat tudnék dühöngeni.) Szóval megint befejeztem, és a szívem darabokban, hogy ezekkel a karakterekkel többet nem fogok találkozni:
10. Rodney McKay
Na, ő az a szereplő, akkor az SG1-ben borzasztóan utáltam. Egy fellengzős, okoskodó nőgyűlölő, még Carternek is időbe telt, mire megtanulta kezelni ezt a vadbarmot. Aztán az Atlantiszban jócskán finomítanak a karakterén, a nőgyűlöletből bénázás lesz, a bunkóságából pedig szociális szorongás. Bár így is jócskán meggyűlik a baja a beilleszkedéssel, az ötödik évad végére ő lesz a sorozat mozgatórugója, és igazából egy kedves, önérzetében csorbult tudóst csinálnak belőle, aki mindig megmenti a galaxist és még a nőt is elviszi Ronon orra elől (Dr. Kellert, a sok férfi által kedvelt Jewel Staite személyében).
9. Elizabeth Weir
Ő is egy olyan karakter, akit az SG1-ben mutatnak be először, de belátták az írók, hogy az a karakter koncepció nem működne. Így ennek hála végül nem ez az Elizabeth Weir kerül Atlantisz élére, bár az új sem kevésbé rigolyás szabálykövető, mint az eredetije. Beletelik pár részbe, mire Sheperdék lazítanak rajta, a végére mégis igazán jó vezető válik belőle. Replikátorrá válik, de így is segít a földi küldöttségnek, sőt feláldozza magát és a többi replikátort a békéért. Nagyon jó történetívet kapott, ahogy őrlődött a bizottság és az atlantiszi emberei között és ahogy a túlélés érdekében szépen eltávolodott a földi aktakukacoktól. A végére teljesen levetkőzte korábbi távolságtartó viselkedését és szépen mindenki anyukájává változott, aki lelkesen szidja le McKayt és küldi el a francba Woolseyt. Ez utóbbi kettő páratlan jeleneteket adott a sorozatnak.
8. Vala Mal Doran
Szóval egyszer csak jön egy fekete hajú, bőrbe bújtatott nő, és több évadon keresztül szívatja Daniel Jacksont. Ha csak ennyi lett volna a szerepe, már imádnám. De egy komplett, kerek egésszé gyúrt élettörténetet kapunk, nem semmi karakterfejlődéssel. Annak ellenére, hogy igazából totál nem illik a csapatba, egész gyorsan felveszi a fonalat, és sötét múltja ellenére is kiáll a Földért, mert ott végre barátokra talált. Kicsit szertelen és infantilis, de a végére abszolút megkedvelhető szereplő, még akkor is, ha az Ori az előmenetelét annak köszönheti, hogy midikloriánok hoppá, szóval, hogy elültették benne a későbbi vallási fanatikus vezető, Adria magvas gondolatát.
7. George "Hammond texasból"
Ő az SG-1 apukája. Megvédi, óvja őket, sőt, néha az egész Föld sorsát kockára teszi, hogy a csapat megmeneküljön. Ő az akihez lehet futni, mert a csúnya NID, vagy a bizottság bántja őket. Igazi szerethető karakter, aki amellett hogy nagyon kemény katonai vezető, igazán lágyszívű, és emberként viselkedik a legnehezebb pillanatokban is. Imádtam a piros telefonját, és a legszomorúbb az a jelenet, amikor az Atlantisz utolsó részében a színész emlékére (elhunyt szívrohamban) Hammondnak keresztelik el az új földi hajót.
6. Tamara Johansen/T.J.
T.J. nehéz eset, de nagyon szimpatizálok vele. Borzasztó sorsot írtak neki, ő mégis mindig feláll és megpróbálja kihozni a helyzetből a maximumot. Eleve nem kellett volna az Ikaruszon lennie, ő még is belecsöppent. Szexuális viszonyt tartott fent a rangban felette állóval és még teherbe is esett. Nem elég, hogy hónapokig szenved, hogy elmondja Youngnak vagy bárkinek, mire talál egy bolygót, ahol felnevelhetné a gyermekét, jóformán erővel viszik vissza a hajóra, hiszen ő az egyetlen aki bármit is ért az orvosláshoz. A teljes sorozat legszomorúbb része, amikor azt hiszi, hogy egy bolygón hagyta nevelőszülőknél a gyermekét, de kiderül, hogy igazából elveszti, és valószínűleg a Destiny segített neki hamis emlékekkel, hogy feldolgozza a fájdalmát. Bár csak felcser, rengeteg embernek segít a hajón, több ember életét megmenti, teszi ezt maximális kedvességgel, annak ellenére, hogy lenne oka kiborulni. Sajnos a sorozat vége felé kiderül, hogy gyógyíthatatlan ALS-ben szenved, csak hogy facsarjanak az írók egyet szerencsétlen nőn. Ő nem tartja a kezében a saját sorsát, és nem is akarja, ellenben mindig beleáll az adott helyzetbe, és legjobb tudásával próbálja megoldani a problémát, ezért itt a helye ezen a listán.
5. Dr. Beckett
Na, ki a legcukibb skót doktor a Pegazus galaxisban? Kedvességével ,érzékenységével, tettrekészségével meg a bénázásaival nálam ő volt a favorit Atlantisz bent-lakói közül. Iszonyatos szemét módon ölik meg, az egész rész arra épül fel, hogy „mindjárt meghal, jaj szegény, na most…nem, na most” és mikor már fellélegeznél, hogy mégsem sikerült feláldoznia magát (nála mindig az első a beteg, meg mások), megölik. Szerencsére egy okos csavarral (Micheal a lidérc klónozza) visszahozzák, és az én fangirl lelkem is megnyugodhatott, ugyanis a földre hazatérő Atlantisszal ő is biztonságban megérkezik. Ha egy kicsit több önbizalma lenne, a kísérletei miatt biztos kicsit őrült tudósra sikerült volna a karakter, de erre ott van McKay, a legjobb barátja.
4. Everett Young
Ő az, aki a Universben a kedves, ésszerű oldalt képviseli először. Nyilván mindenki vele szimpatizál mint vezetővel, a feddhetetlen ezredessel. Elég hamar megkezdődik az ő mélyrepülése is azzal, hogy otthagyja Rusht egy bolygón és még hazudik is. Egyre többet tudunk meg a múltjáról, a TJ-vel és a feleségével való, rózsásnak nem nevezhető viszonyáról. Ugyanakkor jó és empatikus vezető, aki a civileket is védi, igyekszik józan döntéseket hozni annak ellenére, hogy a földi parancsnokság sokszor mást vár tőle. És valami furcsa, lelki elégtételt okoz mindig, amikor beveri Telford képét. Számomra épp ez a kettősség teszi élővé a karaktert, és csak azért nem került fel a dobogóra, mert ha azt mondod, hogy SGU, nem ő jut eszedbe először, hanem:
3. Dr. Rush
Egy nagyszájú, egomán, antipatikus, frusztráló, beképzelt kavarógép, de egyszerűen annyira csodálatosan utálni való, és összetett karakter, amit csak Carlyle tud előadni, de ő a kisujjából rázza elő ezt. Hihetetlen jó jelenetei, és scriptjei vannak, annyira fel tud idegesíteni, hogy legszívesebben felpofoznád. Azért ha mélyen magunkba nézünk, elég sokszor igaza van, csak a módszerei hagynak némi kívánnivalót maguk után. Borzasztóan idegesít, ahogy félbehagyták a sorozatot, és annak ellenére, hogy Malozzi megírta a kasza után, hogy mit terveztek, a fő csattanót sosem tudjuk meg, így a doktor még jó sokáig a sztázisfülkében marad bezárva. Pedig milyen jó lenne, ha kiszednék onnan.
2. Teal'c
Ki ne szeretné a világegyetem legkedvesebb jaffáját? A lázadók vezére nincs ám benne az eredetiben, őt is a sorozatban hozták be. Stargate Teal'c nélkül? Na ne már! Kicsit tartózkodó, eltökélt harcos és tökéletes párt alkot O’Niellal: az egyiknek rosszak a viccei, a másik meg nem érti azokat. Kivéve amikor halljuk a megismételhetetlen jaffa viccet. Elég gyakori sidekickje Bra'tac mester, akivel nem csak mester és tanítvány, hanem apa-fiú viszonyban is vannak. Szabadságharcos, apa, vezető és egy pillanatásával küldi el a francba az embereket (egyszerűen zseniális a színész a szerepben, minden részben van legalább egy olyan feje, amin vinnyogva röhögök).Vannak rosszabb (a dupla pisztolyos kommandós Teal'c nevetséges) és jobb pillanatai, ez tény, de ő az egyik legszerethetőbb karakter Dakarán innen és túl.
1. Samantha Carter
Az megvan ugye, hogy ő sincs benne az eredeti filmben? Nő. Tudós. Katona. Szép, kortalanul szexi, eszméletlen badass. Rettentően imádom, hogy ahogy a tudásával zavarba hozza O’Niellt, a kisujjával is képes megmenteni a világot, vagy elküldeni a három fiút a sunyiba. Szerintem Ripley mellet ő az egyik olyan női karakter a sci-fi filmek és sorozatok női hősei közül, akit értelmesen sikerült ábrázolni: egyszerre katona és tudós, és kicsit sem csak a kötelező pipogya női szereplő. Igazi vezető (Atlantisz 4. évad, SGU), ugyanakkor szabad idejében ő is shoppingolni jár Valával. A női szerepe összetett, mert egyrészt a chain of command miatt reménytelenül szerelmes, néha anyaként gondoskodik a csapat többi tagjáról, a feladatai miatt viszont maximálisan talpraesettnek kell lennie, sőt mivel ő az egyetlen tudós a csapatban a legtöbbször neki kell meghozni azokat a döntéseket, amik a Föld bukását, vagy megmenekülését befolyásolhatja.
Carter karaktere nagyon progresszív és sokszor bizony olyan irányba mozgatja a történéseket, ami egy átlag sci-fiből kimarad. Már az első megjelenésekor leolt mindenkit maga körül, mert lenézik hogy nő, több bolygón szabadít fel nőket elnyomás alól, és gondolkodik úgy, hogy az embereket nézi, szemben O’Niell militáns hozzáállásával. Azt azért hozzá kell tenni, hogy az egész sorozat hálásan dolgozik a női karakterekkel, ugyanis nem egydimenziós tökös csajokat, vagy rinyagépeket írtak.
A legtöbb női főszereplő erős, de összetett karakter, gondolok itt Vala infantilliségébe vegyített tökésségére, az ő anyai érzésére az Orici felé. Fraiser gondoskodására, aki ugyanakkor leszedi a fejed az AK 47-esével, ha úgy hozza a szükség. Teylára, aki harcosként válik anyává és kezdi el neveli Atlantiszon a gyermekét, de ennek ellenére bevállalja, hogy beálljon lidérckirálynőnek és megmentse a galaxist. Keller, aki borzasztóan félős, bevetésre nem alkalmas, csöndes lány, mégis ha baj van a kezébe tudja venni az irányítást, és még McKayt is felszedi. Sorolhatnám még, de mégis csak Carter az igazi all time favorit, gyerekkorom hőse, és nélküle semmi sem lesz ugyan az.
Nyilván a lista bőven kiegészíthető, szerepel például Jason Mamoa is (Ronon Dex), mielőtt kigyúrta volna magát két lábon járó heggyé, és minden sárkányok anyjának kedvesévé, Sheperd, aki még egy másik galaxisban is folyamatosan a csajok után fut, vagy éppen az apró, de annál badasabb Fraiser doktornő. Teyla aki nemcsak harcos, katona és Shepperd jobbkeze, de anyává is válik a sorozatban. Baál, Anubisz, Apófisz ellenségként, Zelenka, Jonas Quinn, Selmak és Bra'tac sidekickként, Eli a matekfiú, Woolsey, Mayburn vagy Camille Wray mint a belső ellenség. Arról nem is beszélve, hogy Daniel Jackson, vagy O’niell sem biztos hogy szerepelni fognak. A Stargate nagyot ment szuper karaktereivel, progresszív, de abszolút befogadható témáival. Ez most borzasztóan hülyén hangzik, de remélem Emeric tisztelettel bánik majd a sorozat által lefektetett alapokkal és a rajongókkal és nem egy ostoba látvány sci-fit rak le az asztalra. Mert bár a film is örök klasszikus, azért még is csak a sorozat volt az, ami közelebb került az emberekhez. Nem tökéletes, néha nagyon goofy, de én így szeretem.
Nektek ki fog a legjobban hiányozni? Ha lesz benne Jackson és/vagy O’Niell, szerintetek ki játszhatná el őket? Vagy szerintetek nem is lesznek? Írjátok meg nekünk kommentben!