Megjelent a Cyberfunky második száma, még friss és ropogós!
Mai adásban magyar képregényekről fogok beszélni, a számomra 5+1 leginkább tetszetősről.
Nyugat + Zombik
Csepella Olivér lassan végre elkészülő műve 2014 legnagyobb meglepetése volt, hiszen sikerült az Indiegogo-s közösségi kalapozásával majdnem 8 milliót összeszednie, ami a kitűzött célhoz képest 232%-kal teljesült.
A Nyugat + Zombik egy nálunk még sajnos egyáltalán nem elterjedt sémát használ: fog a szerző régi történelmi alakokat vagy eseményeket, és azokat képregényes formába önti, kellően elrugaszkodva a valóságtól. Legjobb és talán legismertebb példa erre külföldről a Red Son képregény, mely azt a szcenáriót vázolja fel, hogy mi is történt volna, ha az Egyesült Államok helyett a Szovjetunióban nő fel Superman. A recept Olivér képregényénél se nagyon más, adott a Nyugat krémje: Móricz, Babits, Karinthy, Csáth Géza, Tóth Árpád és még sokan mások, akik Babits születésnapját ünnepelnék a New York Kávéházban, mikor hirtelen utoléri őket a világ vége: zombik!
A képregény vizualitása elsőosztályú, az ötlet egyszerű, mégis remek, nem csoda, hogy sikerült összekalapoznia Olivérnek a már említett összeget. Lassan lejár az ígért határidő, így kíváncsian várom, milyen lesz a füzetet a kezemben tartani!
https://www.facebook.com/nyugat.zombik
Eki&Coco
Marjai Petra Lilla neve a legtöbb magyar képregényes arcnak biztos ismeretlen lehet, több okból kifolyólag: először is nem magyar nyelven alkot, másodszor nem is Magyarországon élt az utóbbi pár évben, harmadszor meg pont hogy a kinti tartózkodása alatt szeretett bele a képregényekbe, és itt nem a klasszikus szuper gonoszok vs. szuper jók harcait megörökítő unalmas Marvel és DC krónikákra kell gondolni, nem bizony, hanem sokkal inkább az olyan, sokkal emberibb képregényekre, mint például Simon Hanselmann füzetei, a Megg, Mogg és Owl kalandjait megörökítő képregények, melyek nagy részt nem szólnak másról, mint három karakterről, akik nem találják helyüket a világban, és iszonyat sokat drogoznak. Úgy mindig. Általában.
Hasonló hangulat és látványvilágban játszódik Eki és Coco élete, annyi különbséggel, hogy Petra látványvilága még inkább analóg hatást kelt, ezzel is felidézve a még ártatlan gyermekéveinket és erősítve azt az életérzést, hogy mégis mi a francot keresek én ebben a világban.
http://pcsmf.tumblr.com/
I’m not even here
Identitásválságot, depressziót sok fajta képpen lehet átélni és feldolgozni, az egyik módja ennek, hogy csinálsz egy olyan király képregényt, mint Rumi Borbála I’m not even here képregénye. Különlegessége, ami miatt ki is tűnik a többi füzettől, hogy nem is fog füzetben megjelenni, mivel ez egy animált gif képregénynek van szánva! Micsoda ambiciózus tervek, grat haver!
Továbbá még mindig viszonylag korai fázisban van a képregény, de amit eddig láttam és hallottam Boritól, az nagyon ígéretesnek tűnik: a sztoriról annyit, hogy a karakterek gyakorlatilag elmebetegségeket testesítenek meg és a két főszereplő keresi a kiutat ebből a világból...
http://inehcomic.tumblr.com/
A Hegy
Varga Bálint Bánk és Pintér Márk közös gyermekéről már közöltünk egy kis riportot a Képlegények sorozatunkban, így várható volt, hogy szerepelnek a listánkon. Csepella Olivér után ők is készülnek egy Kickstarter/Indiegogo kampányra, ám ők sokkal ambíciózusabbak: A Hegyet szeretnék angolul megjelentetni, és ehhez keresnek majd támogatókat. Amíg ez megtörténik, addig is élvezhetjük az eddig csöpögtetett morzsákat A Hegy történetéről és milyenségéről. Bár a képregény már egyszer elindult évekkel ezelőtt, új vizualitással és újragondolt szerkezettel startolt el nem rég megint egy teljesen új bevezető prológussal.
https://www.facebook.com/ahegykepregeny
Versus God
László Márkkal még a Roboraptor blogra csináltam egy videó interjút, akkor még tervben sem volt a Versus God képregénye. Sötét, poszt-apokaliptikus álmokat és a Hellboy-t idéző képregényének első részét diplomamunkájaként készítette el, ahol egy hajléktalan delíriumos utazását követhetjük végig, hogy az út végén találkozzon egy démonnal. De saját démonával? Vagy magával Sátánnal? Ez nem derül ki, mert itt van vége az eddig megjelent epizódnak. Hupsz, szpojler alert, azt hiszem. A képregény angolul jelent meg, egyelőre nem is tervez Márk magyar kiadást, így ez talán párakat el is tántoríthat az egésztől, de ne lépjen le senki egy próba nélkül, mert hála Márk rajzainak és okos beállításainak, igazából szöveg nélkül is tökéletesen lehet élvezni és érteni az egész képregényt.
http://wellitwasraining.blogspot.hu/2015/05/versus-god-comic.html
Monster/Rooftop
Nem szabad elmennünk Ibos Csaba diplomamunkája mellett sem, ő egyszerre két képregényt jelentetett meg egyben, két különböző stílussal. Az egyik, a számomra talán vizuálisan sokkal megnyerőbb Monster, mely a 8-bites irányvonalat képviseli, ahol nincsenek képkockák, minden duplaoldalon történik, az egész képregény dinamikája más, egyáltalán nem mondható klasszikusnak a történetmesélés. A Rooftop pedig egy Archer és Aqua Teen Hunger Force-t idéző, pop-art-féle vizuális irányban mozgó sztori. Apropó sztori: mind a kettő történet Csaba személyes álmait dolgozza fel, ahol szinte a semmiből csöppenünk be az adott sztorikba.
https://www.behance.net/gallery/27976547/Monster-Roof
Továbbá még
Akikről még mindenképpen érdemes tudnod, de valamiért nem fértek be ide (ami nem azt jelenti, hogy rosszabbak lennének, csak egyszerüen valahogy a fentieket éreztem inkább magamhoz közelebb):
5panels
Velük most csináltunk egy videóinterjút, katt ide érte!
Bloodlust
Videó interjú, már megint! Csekkoljátok, megéri!
Borbás Bence / Scaremonger Comics
Vele is nem annyira régen közöltünk egy videós intit, katt katt katt!