Az új Windowsról született első kritikák általában pozitívak voltak, de ezeket többségében szakújságírók készítették és jellemzően jobb gépeket vetettek be a teszteléshez. Mi kipróbáltuk, hogy milyen a rendszer egy átlagos felhasználó kezei között.
Persze kicsit csalok, mert egy átlagos felhasználónál sokkal otthonosabban mozgok a Microsoft modern rendszereiben, de azért nem nevezném magamat power usernek, ráadásul a gépem már akkor sem számított jónak, amikor megvettem.
Min teszteltünk?
A gépem egy közel két és fél éves Acer Aspire V5-431, a legfontosabb adatai pedig az alább olvashatók.
Intel® Pentium® Dual Core B987
1,5 GHz
Mobile Intel®
4GB DDR3 1600MHz
500 GB
5400 RPM
Intel HD Graphics
megosztott
A telepítésről sajnos nem tudok beszámolni, ugyanis türelmetlen voltam, így a gép minimális rendbetétele és a legfontosabb dokumentumaim felhőbe szinkronizálása után fogtam magam, és letöltöttem a Microsoft oldaláról a hivatalos telepítő alkalmazást, majd az elindítása után elmentem moziba, így mire hazaértem már csak egy-két gombnyomásra és pár beállításnyira voltam az új rendszertől (ebben nyilván az is segítségemre volt, hogy nem tisztán installáltam a Windows 10-et, hanem csak frissítettem 8.1-ről).
Új dizájn, új funkciók
Amikor az ember bejelentkezik az új rendszerbe, a változás szembeötlő, de nem tolakodó. Az új ikonok jól néznek ki, a keret nélküli ablakok pedig csodásak (nagyon régóta vártam már valami ilyesmi dizájnra) és visszatért a Start menü is. Ez utóbbit én annyira nem hiányoltam a korábbi verzióból, a használt alkalmazásokat ugyanis vagy kiraktam az asztalra/tálcára, vagy pedig a nevüket begépelve kerestem ki őket. Most viszont a két rendszer összeolvadt, az ember a start gomb megnyomásával elővarázsolhatja a megszokott menüt (amiben egyébként továbbra is ugyanúgy lehet alkalmazásokat keresni - vagy bármi mást! -, mint a Windows 8/8.1 alatt), ráadásul - ha akarjuk - még élőcsempéket és elhelyezhetünk benne így pedig akár egyetlen gombnyomással láthatjuk, hogy hány új e-mailünk érkezett (és, hogy kik a feladók), vagy éppen képet kaphatunk az aktuális időjárásról.
Vagyis, inkább csak láthatnánk, ugyanis az alkalmazások - az én gépemen legalábbis - még nem mindig hibátlanok, így például a levelező gyakran nem jelzi ki az élő csempén az új üzeneteket, ráadásul nem hajlandó megjeleníteni őket a Műveletközpontban sem. Pedig ez utóbbi, amit egyenesen a mobilos operációs rendszerek mintájára hoztak létre, egy nagyon hasznos újítása a Windows 10-nek, ugyanis így egy helyre gyűlnek a különböző értesítések - származzanak azok akár a rendszertől, akár az e-mail kliensekből, vagy éppen a naptárból. Itt kaptak helyett továbbá a különböző gyorsműveletek elvégzését segítő gombok is (szintén a mobilos rendszerek mintájára).
Sajnos nem a levelező volt az egyetlen alkalmazás aminél hibát találtam, előfordul, hogy valamelyik minden ok nélkül kilép, vagy nem hajlandó reagálni bizonyos utasításokra és ilyenkor nincs más hátra, mint az adott app újraindítása. Mielőtt azonban elkönyvelnénk, hogy az új rendszer appjai eredendően bugosak megjegyezném, hogy hasonlókat a gépem a korábbi verziók alatt is produkált, így könnyen lehet, hogy a hiba az én készülékemben van. Ami viszont egészen biztosan pozitívum, az az, hogy az alkalmazások és a klasszikus programok már szinte egyáltalán nem különülnek el egymástól: ugyanazon a felületen, bármekkora méretű ablakban lehet őket használni, ráadásul a rendszer - az én gépemen legalábbis - lényegesen gyorsabban indítja el őket. Ez utóbbi számomra kifejezetten pozitív csalódás volt, mert már fel voltam készülve a megszokott fél perces töltőképernyőkre és reakcióidőkre. Ehhez képest a rendszer nagyobb terhelés mellett is gyorsabban reagál, mint a Windows 8.
A Microsoft több olyan funkciót is berakott a rendszerbe, ami kifejezetten a multitaskingot hivatottak segíteni. Egyrészt visszatért a Windows 8/8.1-ből ismerős osztott képernyő, amit egyszerűen azzal elő lehet hozni azzal, ha a felhasználó az aktív ablakot kihúzza az egyik oldalra és ilyenkor a rendszer magától felajánlja, hogy a megnyitott ablakok közül valamelyiket mellé illeszti (lásd a fenti képen). A másik újdonság a feladatnézet (lásd lent), amiben az összes megnyitott ablak közül választhatjuk ki, hogy melyiket szeretnénk használni (hasonló a funkciója, mint az Alt+TAB kombinációnak, de sok alkalmazás esetén felgyorsítja a folyamatot), továbbá ebben a nézetben megtekinthetjük az összes asztalunkat (ugyanis a Windows végre támogatja a több asztal létrehozását is).
Böngészés, Cortana nélkül
Van még valami, amiről érdemes szót ejteni, és ez az Edge. Az új böngésző számtalan izgalmas újdonsággal érkezett, amik közül az egyik legjobb a beépített könyvjelző funkció, ami lényegében az olyan alkalmazásokat másolja, mint a Pocket, és amivel későbbi olvasásra menthetünk el oldalakat. Érdekes újítás még a webjegyzet készítő funkció, aminek segítségével weblapokra írhatunk jegyzeteket és ezeket utána megoszthatjuk ismerőseinkkel, de egyelőre ennek - különösen laptopon - kevésbé látom a hasznos funkcióját. Ami viszont nagyon hiányzik az Edge-ből, azok a bővítmények (ezeket a Microsoft már beígérte), illetve jelenleg - hiába mutattak mást a hagyományos tesztek - az én gépemen lassabb, mint a Chrome (ami érdekes módon a frissítés után szintén lassult egy kicsit), márpedig amíg ezt a kettőt a Microsoft nem orvosolja, nekem nem éri meg átállnom az ő megoldásukra, főleg, hogy a legnagyobb újdonságuk, a Cortana, nem érhető el nálunk.
Ez utóbbi különösen sajnálatos, mert a Cortana egy valóban izgalmas újdonság, ráadásul nemcsak a Windows 10-en, hanem mindhárom mobil operációs rendszeren (és hamarosan Xbox One-on is) elérhető, ezzel nagyban kiszélesítve a lehetőségeket.
Multimédia és játék
Megújult a Microsoft saját zenelejátszója és videólejátszója is. Az új appok alapvetően ellátják a feladatukat (bár a videólejátszóból például bántóan hiányzik a feliratok kezelése) és jól is néznek ki, de a legizgalmasabb nem is ez, hanem az, hogy a Microsoft végre összevonta a különböző online áruházait, így lehetőségünk van sorozatok, filmek és zenék megvásárlására és letöltésére is (ez hivatalosan nálunk nem elérhető, de tapasztalataim szerint elég, ha átállítjuk a régiót és máris működik a dolog).
Ami viszont ennél is érdekesebb, az az új Xbox app, ami lényegében a korábbi SmartGlasst váltja fel/egészíti ki és amin keresztül képessé válunk arra, hogy a konzolunkról streameljünk a gépünkre játékokat (ami hasznos lehet, ha valamelyik családtag használná a tévét), emellett a gépünkről fogjuk tudni vezérelni az Xbox One több funkcióját is (például a játékvideók rögzítését), sőt képesek leszünk az Xbox-os ismerőseinkkel chatelni anélkül, hogy kilépnénk a játékokból.
De nemcsak azok örülhetnek, akiknek van otthon Xbox One-uk, ugyanis, ahogy erről már korábban volt szó itt a blogon, a cég szorosabbra fűzte az együttműködést a Valve-vel is, illetve az Oculus Rift készítőivel is, arról nem is beszélve, hogy az új DirectX érkezésével a gépek fogyasztása csökkenni, a teljesítményük pedig javulni fog. Ráadásul - és ezt már a héten tartott Gamesconról lehet tudni - a Microsoft egyre több saját címét tervezi megjelentetni egyszerre Xbox One-ra és számítógépre (mivel az új generációs konzolok minden eddiginél jobban hasonlítanak a PC-kre, ráadásul az Xbox One novembertől a Windows 10 egy verzióját fogja futtatni, ez nem is meglepő annyira), ezért az is garantált, hogy a multiplatform címek mellett (remélhetőleg) jó minőségű exkluzív játékok is érkeznek (az pedig már csak hab a tortán, hogy bizonyos játékok esetében lehetőség lesz a crossplatform játékra).
Összegzés
Ha valaki azt kérdezné, hogy megéri-e telepíteni az új rendszert, akkor nem tudnék határozottan igent mondani és nem akarnék nemet. Az biztos, hogy az elkövetkező hónapokban számos javítás fog érkezni a Windows 10-hez, így ha valaki meg van elégedve a jelenlegi rendszerével (legyen az akár Windows 7, akár 8 vagy 8.1), annak megéri várnia egy kicsit, de ha valaki kíváncsi, vagy érzi, hogy valamelyik új funkcióval teljesebb életet tudna élni (Start menü?), akkor bátran vágjon bele, ugyanis összességében egy letisztult, gyors és jól használható rendszerről van szó, ami rengeteg érdekes és hasznos újítást hozott és amiben rengeteg lehetőség van.